Chcesz zaistnieć w mediach? – podpowiadamy jak to należy się robi

Wiele osób marzy o tym, żeby stać się sławnym i zrobić wielką karierę w świecie mediów. Nie jest to jednak takie zwyczajne, ponieważ zdobycie się do show-businessu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, niemniej jednak i wiedzą, jaką trzeba dostać, chcąc zostać dziennikarzem. Jak więc odkryć pracę w mediach? Co zrobić, by pracować w telewizji, radiu albo redakcji?

Praca w mediach – dla kogo?

Praca w mediach nie jest dla każdego, a już na pewno nie we wszystkich mediach. Wiąże się ona z przede wszystkim z określonymi predyspozycjami, w gronie których wymienia się pewność siebie, intuicyjność w nawiązywaniu kontaktów, umiejętność pracy pod presją czasu, odporność na stres, dość szybkie przystosowanie się do nowych sytuacji, kreatywność, intuicyjność w budowaniu opinii i wiele, kilka innych przydatnych cech. Równie ważne jest również odpowiednie przygotowanie. Całe mnóstwo jest dziennikarzy, którzy studiowali ten albo pokrewny kierunek, niemniej jednak wielu jest również takich, którzy nie posiadają profilowanego tytułu zawodowego. Trudno zatem powiedzieć, czy kilkuletnie studia są niezbędne, jednak w jakiś metodę powinno się dostać warsztat dziennikarza, który niezbędny jest już na samym początku ścieżki do sukcesu.

Od czego zacząć pracę w mediach?

Jeśli decydujemy się na studia z dziennikarstwa, warto w tej samej chwili angażować się w działalność różnych kół naukowych, gazet studenckich, telewizji itp. To pomoże w zdobyciu pierwszego doświadczenia. Równie pomocne są staże i praktyki w redakcjach. Ich też warto szukać już na początku studiów. Może się okazać, że po ukończeniu kilkumiesięcznego stażu, zostanie zaproponowana nam praca. Jedynie jak pogodzić ją ze studiami? Nie ma sensu ze 100% pewnością z niczego rezygnować. Kilka uczelni idzie studentom dziennikarstwa na rękę, wiedząc jak ważna w tym przypadku jest praktyka.

Gdzie szukać pracy w mediach?

Głównie pracy szukamy w ogłoszeniach z dziedziny mediów, sztuki, rozrywki i reklamy. W gronie ofert odnaleźć można propozycje pracy dla doświadczonych już dziennikarzy, przede wszystkim prasowych. Zazwyczaj ukazują się również oferty pracy w radiach. Najrzadziej spotkać się można z ogłoszeniami dla dziennikarzy telewizyjnych. Oprócz tego, w takich działach z anonsami, kilka jest propozycji praktyk i stażów, zarówno płatnych, jak i darmowych.

Bezpośrednie szukanie pracy w mediach

Pracy w mediach można poszukiwać także bardziej wprost. W końcu mówi się, że jak gdzieś nie da się wejść drzwiami, należy próbować oknem. I to stwierdzenie świetnie odnosi się do świata mediów i w ogólności show-businessu. Jeżeli już wysłaliśmy już kilkadziesiąt CV, a nasz telefon milczy, dużo lepiej wziąć sprawy w własne ręce. Warto więc wydrukować wiele aplikacji, powinny one być ze stuprocentową pewnością dopasowane do konkretnych redakcji, i złożyć je osobiście w siedzibie redakcji. Tak ,łowią” stażystów najbardziej znane w Polsce telewizje, które rzadko kiedy ogłaszają się na serwisach. Kiedy zobaczą, że ktoś osobiście przyniósł CV, to znaczy, że naprawdę mu na tej pracy zależy i jest zaangażowany w to, co robi. Jak widać, nie można się poddawać i powinno się próbować, wręcz jeżeli ktoś nie oferuje stanowiska bezpośrednio.

 

5″ style=”margin-top: 40px; margin-bottom: 15px; padding-top: 0px; padding-bottom: 0px; font-size: 20px; color: #2c3e50; font-family: arial, tahoma, sans-serif; letter-spacing: normal;” mce_style=”margin-top: 40px; margin-bottom: 15px; padding-top: 0px; padding-bottom: 0px; font-size: 20px; color: #2c3e50; font-family: arial, tahoma, sans-serif; letter-spacing: normal;”>Atrakcyjne CV posiada znaczenie

W mediach CV posiada szczególne znaczenie. Poszukiwane są chłopcy i dziewczęta kreatywne, więc warto udowodnić to już na etapie tworzenia aplikacji. Warto pomyśleć o nietuzinkowych CV, które przykują uwagę pracodawcy i pozostaną zapamiętane. Jeśli mamy już doświadczenie, warto załączyć próbki naszych tekstów, wywiadów, nagrań audio i video. To umożliwi na ocenę naszego warsztatu, głosu, wyglądu i umiejętności pisarskich, które podczas pracy w mediach są zwłaszcza istotne.

Dostanie doświadczenia w globalnej sieci Internet

Wiele osób zaczyna karierę w globalnej sieci. Swój talent można ujawnić pisząc bloga, publikacje na portalach obywatelskich, a także tworząc filmiki telefonem komórkowym lub kamerą na Youtube. Wielu młodych dziennikarzy właśnie w taki sposób zostało dostrzeżonych i zaoferowano im pracę w ,prawdziwych” redakcjach. Obecnie kilka karier zaczyna się w sieci i jest to jeden ze możliwości na zaistnienie w show-businessie. To umożliwia na zwrócenie na siebie wątpliwości, rozwinięcie umiejętności i doskonalenie warsztatu, co w niedługim czasie ma możliwość zaowocować poważną ofertą pracy.

Dodaj komentarz